Adaptacja dziecka
Decyzja o oddaniu dziecka do Żłobka jest decyzją często bardzo trudną. Nie tylko ze względu na uczucia dziecka, ale ze względu na nasze uczucia. Jest w nas rodzicach lęk, jest obawa…. Jesteśmy często podenerwowani, czujemy się winni…. Zwłaszcza gdy wokół brak jest wsparcia, gdy musisz lub chcesz wrócić do pracy, gdy bliscy zapewniają, że to zła decyzja. Ty posłuchaj siebie – swoich przekonań i swoich racji.
Niepewność- pojawia się niemal zawsze, gdy powierzamy nasze dziecko innym osobom, czy to w żłobku, czy w przedszkolu. Czy spotka dobrych ludzi, opiekunów, wychowawców, dla których nasza córeczka, nasz synek- nasze dziecko będzie tak bardzo ważne jak dla nas…… Niepokój, rozdrażnienie, smutek to kolejne emocje, które należy poczuć w sytuacjach rozłąki z dzieckiem.
Małe dziecko jest mocno związane emocjonalnie z rodzicami. Jedną z najważniejszych potrzeb dziecka jest potrzeba bezpieczeństwa. Często jest ona zaburzona w momencie rozłąki dziecka z najbliższymi np. w chwili kiedy dziecko po raz pierwszy zostaje w żłobku.
W przygotowaniu dziecka do nowego etapu w jego życiu bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. W okresie poprzedzającym przyjście dziecka do żłobka należy maluchowi przedstawić placówkę jak coś niezwykłego, przyjemnego, bajecznego. Należy stopniowo oswajać z nowym otoczeniem. W okresie adaptacji wielką rolę spełniają przede wszystkim pracownicy, którzy wspierają dzieci i ich rodziców w pierwszym trudnym okresie pobytu dziecka w placówce.
Okres wczesnego dzieciństwa to najważniejszy etap w życiu człowieka. Niektórzy badacze twierdzą, że zmiany rozwojowe, jakie zachodzą w poszczególnych strefach życia tj. w sferze intelektualnej, emocjonalnej, społecznej stanowią fundament dla zmian rozwojowych, które decydują o jakości życia w kolejnych etapach rozwoju człowieka w okresie młodości i dorosłości.
Etapy
I etap obejmuje:
- rozmowę z rodzicami i prezentację placówki.
- poznanie pracowników którzy będą się opiekować Państwa dzieckiem.
II etap obejmuje:
- pojawienie się dziecka w żłobku
- adaptacja dziecka zaczyna się od skróconego czasu pobytu w placówce co umożliwia stopniowe łagodne wrastanie w środowisko /1 godz. pierwszy dzień/
- staramy się uzyskać maksymalnie dużo różnorodnych wiadomości o dziecku
- przekazujemy rodzicom najbardziej istotne informacje o dziecku i funkcjonowaniu żłobka.
Jak możemy pomóc swojemu dziecku?
-
Już jakiś czas przed planowanym terminem oddania malucha do żłobka ureguluj mu rozkład dnia według tego rytmu jaki tam obowiązuje
-
Jeśli tylko jest to możliwe, w początkowym okresie adaptacji /tydzień, dwa/ zostawiaj maluszka w żłobku na króciutko
-
Pożegnanie musi trwać jak najkrócej
-
Jeśli Twoje dziecko weszło już na salę, nie zaglądaj by zobaczyć, co robi jak się bawi, czy płacze…..
-
By było mu łatwiej bez Ciebie, możesz zostawić Maleństwu, które rozumie już więcej, na początku coś co do Ciebie należy, co kojarzy się tylko z Tobą.
-
Nie opowiadaj dziecku zbyt wiele o tym jak będzie w Żłobku. Nie wiesz jak będzie.
-
Nie obiecuj nagrody materialnej, zabawki, słodyczy za to że Twój synek lub córeczka zostanie bez Ciebie- i nie będzie płakać.
-
Bądźcie konsekwentni.
-
Działajcie wspólnie
-
Pamiętaj, że każde dziecko ma swój czas dorastania do wymogów życia