Zabawy nr 10

Dzień dobry wszystkim 🙂

Czekają nas dzisiaj aż trzy różne zabawy rozwijające nasze zmysły, jesteście na to gotowi?

Jeśli tak – do dzieła 🙂
Zaczniemy od zrobienia gniotka antystresowego. Sama zabawa gniotkiem to świetne ćwiczenie manualne, pozwala wyładować emocje i trenuje dłonie, a nawet rzucanie do celu.

Potrzebny nam będzie:
– balon (najlepiej przeźroczysty)
– kolorowe cekiny, brokat
– żelatyna
– gorąca woda
– miseczka, łyżka, lejek.

Rodzic do miseczki wlewa gorącą wodę oraz żelatynę. Miesza, do uzyskania żelowej konsystencji. Po wystygnięciu wody z żelatyną dziecko wrzuca do miseczki wszystko, co będzie chciało mieć w kolorowym baloniku. Dziecko trzyma lejek, przez który rodzic wlewa zawartość miseczki do balonika. Na koniec zawiązujemy balon na supeł i gotowe.

Źródło i przebieg zabawy dostępne w linku poniżej:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/06/zelowy-gniotek-diy-zelatyny/

Robiliśmy już pieczątki z ziemniaków, a dziś spróbujemy zrobić z owoców i warzyw.

Pomoce: farby, pędzle, kartki z bloku technicznego lub rysunkowego, owoce i warzywa

Na stole najlepiej rozłożyć ręcznik jednorazowy i na nim umieścić kartkę. Wybrać różne owoce i warzywa, a następnie przekroić na pół. Przed nałożeniem farby należy je przetrzeć. Następnie malujemy połówkę pieczątki od wewnątrz i odbijamy na kartce. Eksperymentujcie z kolorami i kształtami. Opowiadajcie o tym co robicie i o efektach na papierze.
Dobre do malowania mogą być np. papryki, selery naciowe, kapusta pekińska, kabaczek (można użyć wszystko co się znajdzie w domu). Podpowiemy, że owoce puszczające soki takie jak np. pomarańcza, cytryna trudniej będzie Wam pomalować.

źródło grafiki: zainspiruj-malucha.pl

Ostatnia propozycja zabawy na dziś do eksperyment o nazwie Chemiczne jojo! 🙂

Eksperymenty do wykonania w domu to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę:)
Chemiczne jojo to bardzo atrakcyjny eksperyment dla małych odkrywców. Dzieci mogą go przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje.

Do wykonania eksperymentu potrzebujemy:
sodę, ocet, olej, barwnik, szklankę, dzbanek i pipetkę lub strzykawkę

Wlewamy ocet do szklanki, a następnie dodajemy do niego barwnik. Jeśli nie macie barwników można dodać np. koncentrat barszczu lub zabarwić ocet zanurzając w nim bibułę. Do dzbanka wsypujemy jedno opakowanie sody oczyszczonej, a następnie po ściance dzbanka delikatnie wlewamy olej. Teraz nabieramy zabarwiony ocet za pomocą pipetki lub strzykawki (można też wykorzystać gumową gruszkę do kataru) i stopniowo po kropelce mniejszej lub większej wkraplamy ocet do dzbanka obserwując co się dzieje. Jeśli doświadczenie przeprowadzimy prawidłowo krople powinny wędrować od góry do dołu. 🙂

Możemy użyć dwóch kolorów barwników, wtedy doświadczenie będzie jeszcze ciekawsze.

Źródło i przebieg zabawy dostępne w linku poniżej:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/04/eksperyment-chemiczne-jojo/

 

Miłego dnia i udanej zabawy 🙂