Zabawy nr 9

Witajcie w kolejnym dniu wspólnych zabaw 🙂

Teraz skupimy się na sensoryce, która jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju dzieci.
Na początek proponujemy zabawę w przesypywanki
Przesypywanie to coś co potrafi dzieci zaciekawić i zająć przez naprawdę długą chwilę. Wcale nie trzeba do tego kupować specjalnych kulek lub małych piłeczek – wystarczy otworzyć kuchenną szafkę.
Potrzebne nam będą: fasola, makaron, ryż itp. oraz miseczki, kubeczki, talerzyki, łyżka.
Dajemy dziecku naczynia wraz z „materiałem” do przesypywania. Zadanie można utrudnić korzystając z lejka do którego dziecko będzie wrzucać małe ziarenka.

Druga propozycja – ścieżka sensoryczna
To zabawa dla bosych stóp. Na podłodze lub też w ogródku jeżeli mamy taką możliwość, przygotowujemy trasę składającą się z powierzchni o różnych właściwościach i fakturach. Mogą to być kawałki tkanin – wełna, jedwab, futerko, płótno, papiery – ścinki gazet, grubszy karton, bibuła oraz tacki wypełnione cienką warstwą kaszy, ryżu, grochu lub też piasku. Należy pamiętać, że nie każdą fakturę czy materiał dziecko od razu zaakceptuje i chętnie będzie po nich chodzić. Czasem potrzeba czasu, żeby przyzwyczaić się do danego bodźca.

A teraz powiedzcie Czy marzyliście kiedyś o posiadaniu kwiatów we wszystkich kolorach tęczy?
Jak się okazuje – jest to możliwe 🙂
Dziś w prostym eksperymencie zobaczymy jak sprawić, aby kwiaty zmieniły kolor.

Do naszego doświadczenia potrzebujemy kilka białych kwiatów, wazony lub szklanki z wodą i barwniki. Najlepsze są intensywne barwniki spożywcze, ale podobne efekty uzyskamy z barwnikami do jajek lub z wodą zabarwioną bibułą. Do każdego z wazonów dodaj barwnik. Włóż kwiaty do naczyń i pozostaw na 24 godziny. Przez ten czas kwiaty nabiorą intensywnych kolorów. Można zadanie to jeszcze sobie utrudnić ich stworzyć kwiatka w kolorach tęczy 🙂 Wykonanie polega na przecięciu łodygi na kilka części i umieszczeniu każdej w innym barwniku.

Źródło zdjęcia – www.mojedziecikreatywnie.pl

Przebieg barwienia kwiatów dostępny w linku poniżej:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/03/jak-zabarwic-kwiaty/

Życzymy udanej zabawy 🙂