Zabawy nr 6

Witajcie w tym tygodniu będziemy bawić się kształtami, figurami i kolorami. :):)

Na rozgrzewkę zabawa ruchowa:

Zaczynamy zabawę w pozycji stojącej i unosimy ręce do góry, łącząc je ze sobą i w ten sposób powstaje koło. Mówimy głośno: kółeczko. Potem rozkładamy wyprostowane ręce na boki i nazywamy powstałą figurę: kreseczka. Następnie opuszczamy ręce, kucamy i mówimy kropeczka. Na koniec stajemy w rozkroku i mówimy: trójkącik.
Zabawę powtarzamy kilka razy, głośno nazywając powstałe kształty. Przy kolejnej zabawie oprócz nazw kształtów utrwalimy nazwy kolorów i liczebników.

Z dostępnych materiałów ułóżcie na podłodze kształty trójkąta, koła i kwadratu. Następnie poproście dziecko o rozłożenie na przykład kolorowych zakrętek do odpowiednich figur (w tym samym kolorze co zakrętki). Warto dopasować kolory figur do dostępnych kolorów zakrętek. Zamiast zakrętek możecie użyć np. kloców. Kreatywność wskazana, a nasz przykład znajdziecie poniżej

A teraz proponujemy wam świetną zabawę z bańkami. Zabawa ta z pewnością pobudza fantazję dziecka.

Do puszczania baniek wystarczy mam :

-woda,

– 2 łyżeczki płynu do naczyń

– słomka

– 2 łyżeczki cukru

Bańkami możemy się bawić na wiele sposobów.

A oto kilka propozycji jakie dla was przygotowałyśmy 🙂

1.Rodzic wydmuchuje bańki na tyle wysoko , aby maluch musiał sięgać wysoko do baniek-to pozwala dziecku rozwijać koordynacje ruchową, a przy tym świetnie się bawi.

2.Prosimy dziecko aby dmuchało powolutku i próbowało wydmuchać jak największą bańkę i odwrotnie , żeby dmuchało szybko i żeby poleciało jak najwięcej baniek .

3.Rodzic robi jak największą bańkę a dziecko próbuje je rozbić a po chwili robi dużo malutkich baniek za którymi malec biega wesoło aby je rozbić.

Dla chętnych propozycja pracy plastycznej 🙂

Do zrobionego płynu dodajmy barwnik spożywczy (jeżeli go nie mamy możemy użyć farby plakatowe). Gotowy kolorowy płyn dajemy do kubeczka i za pomocą słomki dziecko wyciąga i dmucha na kartkę papieru .Im więcej mamy kolorów tym praca będzie ciekawsza. Rozpryskujące się bańki mydlane pozostawiają kolorowe plamy, dzięki czemu nasza praca będzie oryginalna i niepowtarzalna.

Źródło powyższej zabawy a poniższej grafiki:

 

Życzymy dobrej zabawy 🙂